Tani wynajem, czyli zasady programu Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus ma stanowić wsparcie dla osób, które nie zarabiają wystarczająco dużo, aby mogły pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jednocześnie chcą ustabilizować sytuację mieszkaniową.

Dzięki nowemu programowi rządowemu będzie można tanio wynająć mieszkanie, z możliwością wykupienia nieruchomości. Pomysł wydaje się trafiony, ze względu na to, że nie każdy może i chce brać kredyt, który trzeba będzie później spłacać przez następne 30 lat, czyli połowę dorosłego życia.

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie Plus?

Chociaż pierwszeństwo będą mieć rodziny wielodzietne, z nowego programu rządowego będzie mógł skorzystać każdy, także osoby samotne. Oczywiście największe szanse na otrzymanie mieszkania z programu Mieszkanie Plus będą mieć małżeństwa z dziećmi oraz młode małżeństwa, które w ten sposób mają być zachęcone do powiększenia rodziny.

Jak działa program Mieszkanie Plus?

W ramach programu Mieszkanie Plus rząd ma w planach wiele nowych inwestycji budowlanych. Mieszkania mają powstać we wszystkich większych miastach w Polsce, ale również na ich obrzeżach. Szacuje się, że do roku 2030 liczba lokali mieszkalnych przypadająca na 1000 mieszkańców powinna zwiększyć się z 363 do 435, w ten sposób rząd polski chce wyrównać wynik do średniej unijnej. Oprócz tego, program ma przysłużyć się osobom, które do pory mieszkały w złych warunkach lokalowych. Ich komfort życia ma zostać poprawiony.

Mieszkanie będzie można wykupić

Mimo, że program Mieszkanie Plus ma na celu zapewnienie tańszych mieszkań osobom, które chcą wynajmować lokal mieszkalny, istnieje również możliwość wykupienia nieruchomości na własność. W przypadku mieszkania z możliwością przeniesienia własności, czynsz będzie wynosił około 12-24 zł/m kw., do tego dochodzą koszty mediów. Taka opcja wydaje się bardzo korzystna, miejmy więc nadzieję, że program wkrótce ruszy i okaże się sukcesem.

Program Mieszkanie Plus może okazać się doskonałym rozwiązanie dla osób, które marzą o własnym mieszkaniu, ale niekoniecznie podoba im się perspektywa zadłużania się na kilkanaście lat. Poza tym program ma na celu zmotywować ludzi do oszczędzania, co niestety w dalszym ciągu jest naszą słabą stroną. Odkładanie gotówki jest konieczne, tymczasem przyzwyczailiśmy się do wydawania pieniędzy, które nie należą do nas, ale do banku. Pamiętajmy, że posiadanie oszczędności, to nie tylko większe poczucie bezpieczeństwa, ale również spokój oraz wolność finansowa. Mieszkanie Plus jest dedykowany klasie średniej, która będzie mogła dzięki temu budować swoje oszczędności, jednocześnie zachowując przyzwoity standard życia.

Poszukujesz najlepszego kredytu hipotecznego? Sprawdź ranking kredytów na ranking.co.pl