Mieszkanie Plus dla poszkodowanych przez żywioły

Spis treści

Mieszkanie Plus to kolejny program rządowy, w którym możliwe będzie otrzymanie własnego M bez potrzeby zaciągania kredytu hipotecznego. Tanie lokale mieszkaniowe na wynajem miały być wstępnie dostępne dla wszystkich. Jednak coraz częściej Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa dokonuje zmian i uprzywilejowane stają się kolejne grupy obywateli. Na łatwiejszy dostęp do takich mieszkań mają szansę osoby, które zostały poszkodowane przez żywioły, w tym sierpniowe nawałnice siejące spustoszenie w kilku województwach. W tych regionach mają szansę powstać też nadprogramowe budynki w ramach programu Mieszkanie Plus – na skutek nowych założeń, które mają być opracowane przy współpracy samorządów i przedsiębiorców.

Na początku kolejki do mieszkania na wynajem długoterminowy „wskoczyły” też osoby, które wywłaszczono na cele publiczne. Takie sytuacje mają miejsce, gdy teren na którym postawiony był dotąd przez nie zamieszkiwany budynek przeznaczono na inwestycje krajowe (budowa dróg czy prowadzenie linii energetycznych). Osoby wywłaszczone mogą liczyć na odszkodowanie z tego tytułu, ale i przywilej zamieszkania w takich mieszkaniach powstających w ramach programu Mieszkanie Plus. Wypłata odszkodowania nastąpi wówczas, gdy wartość taniego wynajmowanego mieszkania będzie niższa, niż wartość gruntów odstąpionych na rzecz inwestycji państwa. Nadwyżka powstała po wyliczeniu przekazana zostanie osobie wywłaszczonej na jego rachunek bankowy. Nie dotyczy to grup dotkniętych reprywatyzacją.

Działanie programu Mieszkanie Plus uregulowane zostało w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Program realizowany jest we współpracy z BGK Nieruchomości i w założeniu pierwsze mieszkania na wynajem mają być oddane już w połowie 2018 r. w Białej Podlaskiej. Swoje lokum znajdzie tam 186 rodzin. Na chwilę obecną w budowie jest jeszcze 1200 mieszkań, a docelowo liczba ta może przekroczyć 10 tysięcy mieszkań (sprawdź mieszkania na sprzedaż na parkitka.com.pl). Rząd przeznacza na ten cel 25 milionów złotych w tym roku, w 2018 nawet 125 milionów, a w 2019 kolejne 50 milionów. Mieszkania mają być wykonane w dobrym standardzie, a grunty na budowę pochodzić mają z działek należących głównie do skarbu państwa.

Jakie koszty dla najemców?

Jedyne to czynsz w wysokości regularnie waloryzowanej przez rząd, opłaty licznikowe i eksploatacyjne. Wiele z takich mieszkań będzie można wykupić po określonym czasie na własność. Program ma zastąpić jakże popularny dotąd MdM i ma być kolejnym elementem świadczącym o prowadzeniu polityki prorodzinnej przez rząd.