Jak tanio wypłacać pieniądze za granicą?

Jeżeli w najbliższym czasie mamy w planach wyjazd za granicę, warto wiedzieć, jak wypłacać pieniądze, aby po przyjeździe do Polski, nie zdziwić się przeglądając swoje konto bankowe. Wiele osób wyjeżdżając za granicę popełnia błąd nie sprawdzając, jakie koszty wiążą się z używaniem karty płatniczej na terenie innego kraju, między innymi ile kosztują wypłaty z bankomatów.

Podwójne przewalutowanie

Walutą rozliczeniową jest Euro oraz dolar, co oznacza, że transakcje zagraniczne przeliczane są na dolary lub Euro, dopiero później na złotówki. Niestety podwójne przewalutowanie wiąże się z większymi kosztami. Przewalutowania są dokonywane po kursach, które niestety nie są korzystne dla nas, jako klientów banków. Niejednokrotnie bardziej opłaca się wymienić złotówki na walutę kraju, do którego chcemy wyjechać. Można to zrobić korzystając z tanich kantorów internetowych, które mają zwykle lepsze ceny, niż kantory stacjonarne.

Nawet jeżeli posiadamy kartę Visa, nie oznacza to, że wypłaty z bankomatów zagranicznych będą tańsze. Ze względu na to, że w tym wypadku nie jesteśmy narażeni na podwójne przewalutowania, banki wymagają uiszczenia dodatkowej opłaty, która wynosi zazwyczaj 3% kwoty transakcji. Dzięki temu opłaty za korzystanie z karty płatniczej za granicą są zbliżone w większości banków.

Prowizja od wypłaty gotówkowej

Oprócz opłat, jakie musimy ponieść z racji przewalutowania, jesteśmy również narażeni na koszty związane z wypłatami gotówki z zagranicznych bankomatów. Z takimi opłatami możemy spotkać się również w kraju, zazwyczaj jest to 4% od wartości pobieranej gotówki. Najlepszym sposobem na to, aby uniknąć niespodzianek podczas podróży jest wcześniejsze sprawdzenie tabeli opłat. Dzięki temu będziemy mogli zaplanować ilość wypłat z bankomatów, tak aby poniesione koszty nie były zbyt wysokie.

Możliwe jest tanie wypłacanie pieniędzy za granicą, można zminimalizować koszty korzystania ze swojej karty płatniczej, aczkolwiek należy się odpowiednio przygotować do wyjazdu.

Poszukujesz najlepszego kredytu hipotecznego? Sprawdź ranking kredytów na ranking.co.pl