W jakich bankach założymy Profil Zaufany?

Profil Zaufany to nic innego jak podpis cyfrowy równoznaczny z odręcznym. Pozwala on załatwić dzisiaj wiele spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu. Jest drugim, po płatnym podpisie kwalifikowanym, najczęściej wykorzystywanym narzędziem biznesowym w kraju. Pozwala ograniczyć formalności, stratę czasu i stanie w kolejkach. Aby w pełni korzystać z Profilu Zaufanego konieczna jest weryfikacja danych i potwierdzenie tożsamości. Poza urzędami, można to uczynić wykorzystując funkcje bankowości elektronicznej, na chwilę obecną w 7 bankach.

Jest to potrzebne, bo przy bezpośrednim kontakcie z klientem urzędnik jest w stanie stwierdzić, choćby na podstawie okazanego dowodu osobistego, z kim ma do czynienia. Załatwiając wiele spraw przez Internet – nie ma takiej możliwości. Do tego właśnie służy profil Zaufany – darmowe narzędzie, dzięki któremu potwierdzimy nasze dane w sprawach urzędowych, w tym w ZUS, US, wydziale komunikacji czy innych organach administracji państwowej. Wszędzie tam, gdzie dopuszczony został e-podpis i opcja przekazywania dokumentów drogą elektroniczną.

W jakich bankach założymy Profil?

Online można tego dokonać w Banku Millennium, Santander Polska, ING, mBanku, PKO BP, Inteligo czy Pekao. Wystarczy zlecić taką potrzebę, dane uzupełniają się same wykorzystując te przy założeniu rachunku. Dodatkowo można skorzystać z pocztowej platformy Envelo. Niestety osoby, które założyły rachunek bankowy używając przelewu weryfikacyjnego nie będą mogły potwierdzić Profilu online. Pozostaje wizyta osobista w jednym z urzędów. Taki profil jest ważny przez 3 lata, z opcją przedłużenia. Dzięki temu można załatwić takie sprawy jak te związane z otwieraniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, wnioskować o dokumenty, w tym dowód osobisty, sprawdzać punkty karne i składać odwołanie od mandatu, wymienić prawo jazdy, wyrejestrować pojazd, uzyskać odpisy aktów USC czy złożyć wniosek o nadanie dziecku PESEL. Możliwe jest też załatwianie części spraw dotyczących świadczeń rodzinnych, w tym alimentacyjnych.

Warto, bo wiele z tych spraw wymaga poświęcenia przez wnioskujących czasu i często niepotrzebnych nerwów. Korzystając z Profilu wszelkie wnioski złożymy w ciągu kilku chwil – bez wychodzenia z domu.

Poszukujesz najlepszego kredytu hipotecznego? Sprawdź ranking kredytów na ranking.co.pl