Płatności zbliżeniowe – jak wyłączyć tę opcję na karcie?

Obecnie większość kart płatniczych posiada funkcje płatności zbliżeniowych. Ta funkcjonalność jest niezwykle wygodna – dzięki zbliżeniu do terminala karty w trakcie dokonywania płatności za towary/usługi, przy kwocie poniżej 50 zł nie jest wymagana autoryzacja operacji kodem PIN. Oczywiście liczba tego typu transakcji zwykle jest, w celach bezpieczeństwa, ograniczona (dziennie przeważnie dopuszczalne jest wykonanie do 5 operacji bez PIN). Cały proces płatności nie trwa dłużej niż kilka sekund, a zabezpieczenia pozwalają ograniczać ryzyko do minimum; ale takie istnieje. Co zatem ma zrobić osoba, która nie chce w ten sposób płacić bezgotówkowo?

Dzięki płatnościom zbliżeniowym klient oszczędza czas, ale i sklep może w krótszym czasie obsłużyć większą liczbę osób. Jeśli obca osoba wejdzie w posiadanie takiej kart istnieje ryzyko dokonywania, bez naszej zgody i wiedzy, takich operacji. Mimo, iż szkody nie będą duże to będą. Część klientów rezygnuje więc z bezstykowych (PayPass/PayWave) transakcji. Banki standardowo wydają karty wyposażone w tę funkcję. Zablokowania płatności można dokonać za pośrednictwem bankowości internetowej, w bankomacie czy telefonicznie na infolinii banku. Rzecz jasna w placówce dokonamy zmian bezpośrednio u konsultanta/doradcy. Czas oczekiwania na dezaktywację wynosi średnio do 2 dni. Jeśli bank nie ma możliwości wyłączenia płatności zbliżeniowych można bez problemu ograniczyć limit transakcji wykonywanych w taki sposób do kwoty 0 zł i niemożliwe będzie regulowanie należności bez podawania kodu PIN.

W każdym momencie możliwe jest przywrócenie płatności tą sama drogą. Warto rozważyć, czy płatności zbliżeniowe będą wykorzystywane w sposób bezpieczny. Same karty posiadają szereg zabezpieczeń. Nie należy martwić się, że zapłacimy za cudze zakupy zbliżeniowo, czy też środki zostaną pobrane za to samo kilka razy. Terminal i karta współpracują ze sobą i po czytaniu kodu czytnik zostaje zblokowany do chwili przetworzenia operacji przez system. Zatem takie zdarzenia są raczej niemożliwe. Płatności zbliżeniowe są niezwykle wygodnym i oszczędzającym czas rozwiązaniem. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwala unikać problemów. Również zagubienie karty czy kradzież szybko zgłoszone do banku powodują zablokowanie karty i uniemożliwiają wykorzystanie jej przez osoby trzecie.

Poszukujesz najlepszego kredytu hipotecznego? Sprawdź ranking kredytów na ranking.co.pl