Jak działają pożyczki pod zastaw?

Pożyczka pod zastaw jest rzadkością w instytucjach bankowych, dużo częściej tego typu produkty finansowe pojawiają się w ofertach firm pozabankowych. Zastaw jest zdecydowanie jednym z rzadziej stosowanych zabezpieczeń kredytów i pożyczek, na skorzystanie z takiej możliwości decydują się osoby, które są w sytuacji kryzysowej i potrzebna jest im szybka gotówka.

Kredyt pod zastaw umożliwia korzystanie z wartości pieniężnej posiadanych cennych przedmiotów, do czasu aż odzyskamy płynność finansową. Głównymi zaletami takiego rozwiązania jest to, że nie będziemy sprawdzani pod kątem zdolności kredytowej, poza tym w ten sposób można uzyskać gotówkę w bardzo krótkim czasie. Kolejnym plusem jest minimum formalności, wystarczy, że podpiszemy umowę i oddamy w depozyt daną rzecz na czas udzielonego kredyt. Chociaż takie pożyczki są jedną z najstarszych form pozyskiwania gotówki, to obecnie nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Przed podjęciem decyzji o oddaniu cennego przedmiotu w depozyt, warto bardzo dobrze przemyśleć sprawę.

Jeżeli będziemy chcieli zaciągnąć pożyczkę w kwocie kilkunastu tysięcy złotych, pożyczkodawca może zażądać ustanowienia zastawu na nasz samochód. Jest to jedno z lepszych zabezpieczeń, przy czym nie każdy pojazd będzie mógł pełnić tę rolę. Kluczowy będzie w tym wypadku wiek samochodu oraz jego stan techniczny. Niezależnie od tego, jaki przedmiot zdecydujemy się oddać pod zastaw, będzie musiał on zostać wyceniony przez specjalistę. Gdy oddajemy w zastaw samochód, z pewnością będziemy musieli wpisać pożyczkodawcę, jako współwłaściciela pojazdu. Oczywiście równie dobrze mogą być to takie przedmioty jak biżuteria czy sprzęt elektroniczny. Wartość kredytu może być różna, będzie stanowić określony procent wartości cennego przedmiotu.

W niektórych sytuacjach pożyczka pod zastaw, to jedyne rozsądne rozwiązanie. Posiadanie cennych przedmiotów, może okazać się jedyną szansą na to, aby zdobyć szybką gotówkę. Niestety w życiu czasami przytrafiają się sytuacje, które wymagają od nas posiadania pieniędzy natychmiast, warto zabezpieczyć się na taką ewentualność. Nie jesteśmy zbyt dobrzy w oszczędzaniu, należy pamiętać, że nawet odkładanie niewielkich kwot ma sens. Posiadanie nadwyżki budżecie może uchronić nas przed tego typu sytuacjami.

Poszukujesz najlepszego kredytu hipotecznego? Sprawdź ranking kredytów na ranking.co.pl