Tani kredyt na samochód, jak wybrać?

Rynek samochodów użytkowych w Polsce przeżywa rozkwit. Coraz więcej osób decyduje się na zmianę dotychczasowego auta na lepszy, często salonowy model. Niewielu jednak stać na takie zakupy za gotówkę. Szukając ofert kredytowych dokładnie analizujemy koszty. Chcemy wybrać produkt najtańszy. Kredyt samochodowy jest produktem finansowym bardziej złożonym niż zwykła pożyczka gotówkowa. Tutaj analizie należy poddać także zabezpieczenia i inne płatności związane z użytkowaniem pojazdu kredytowanego w trakcie jego eksploatacji.

Jak więc wybrać najtańszy kredyt samochodowy?

W przypadku prostych kredytów przeliczenie kosztów jest proste – wystarczy porównać oferty korzystając z dostępnych w sieci porównywarek albo zliczyć raty miesięczne i wybrać produkt, w którym do oddania będzie najmniejsza kwota poza kapitałem. W przypadku kredytu na zakup samochodu należy uważać na inne opłaty.

Decydując się na auto nowe, z salonu, konieczne będzie wpłacenie wpłaty własnej, różnej w wielu bankach. Nie będzie łatwo porównać, z rat miesięcznych, która oferta będzie korzystniejsza, bo kredyt opiewać może na różne kwoty (bank A zażąda wpłaty 5 % wartości pojazdu, a np. bank B już 15%). Oczywiście można prosić o symulację w każdym z nich tej samej kwoty, ale wymaga to poświęcenia czasu i wizyty w oddziale. Warto zwrócić uwagę na wysokość proponowanej prowizji i oprocentowanie takich kredytów. Oczywiście zwykle przy kredycie na zakup auta z salonu wymagane jest odpowiednie ubezpieczenie (w tym i AC – dość drogie, zwykle z cesją na bank), systematyczne przeglądy serwisowe co niesie dodatkowe koszty. Zastanawiając się nad wyborem kredytu należy też zwrócić uwagę na zabezpieczenia. Oprócz wspomnianej cesji ubezpieczenia banki stosują przewłaszczenie i zastaw rejestrowy. Największym problemem jest jednak procentowy udział banku we własności – uniemożliwia to sprzedaż pojazdu bez zgody banku w trakcie trwania umowy kredytowej.

Czasami lepszym, niż kredyt samochodowy, rozwiązaniem może być droższy kredyt gotówkowy albo dla przedsiębiorców – leasing. Jednak wybór formy finansowania zależy od wielu czynników, które każdy powinien rozważyć indywidualnie.